Pri brskanju po spletu lahko naletimo na številne članke o tem, kako izboljšati ergonomijo v pisarnah ali v domačih okoljih. Kako pa je z izboljšanjem ergonomije delovnih postaj in preostalih okolij, ki jih najdemo v industrijski proizvodnji ali v drugih proizvodnih obratih? To je vprašanje, na katero pogosto težje najdemo konkreten odgovor.
Tovrstni prostori so namreč, na eni strani, vir številnih omejitev, okoljskih in posturalnih, ter so si hkrati, na drugi strani, med seboj tako zelo različni, da je potrebno glede na vsako posamezno situacijo prilagoditi nek individualiziran odziv.
»Industrijski in proizvodni sektor je bil v zgodovini zibelka proučevanja odnosa med človeškim faktorjem in faktorjem dela ter začetkov ergonomije.«
Znotraj samega industrijskega okolja obstaja veliko različnih področij (agroživilstvo, farmacija, avtomobilizem itd.), obrti (strojna obdelava delov, pakiranje, vzdrževanje, proizvodnja itd., bodisi na delovni postaji ali proizvodni liniji) in okolij (hladno, nered, hrup itd.).
Vsaka delovna situacija tako ustvarja posebne omejitve glede zdravja, na katere se lahko odzovemo z več tehničnih rešitvami (kot so npr. sedeži z več možnimi položaji sedenja, posebne prevleke …).
Kakšne so omejitve, značilne za proizvodne prostore?
Identificiramo lahko 2 kategoriji omejitev, s katerimi se srečujejo strokovnjaki v proizvodnih prostorih:
1. Omejitve v zvezi z okoljem:
- Stroga higiena
- Ekstremna čistoča (čiste ali razkužene sobe)
- Toplota
- Hladna okolja
- Mastna okolja
- Nevarnost projekcij, umazanija
- Neravna tla, nered
- Hrup
- …
2. Omejitve v zvezi z opravljenimi nalogami:
- Opravljanje dela na višini ali zelo nizko pri tleh
- Določeno monotono stanje
- Ponavljajoči se gibi
- Potreba po dosegu in mobilnosti
- Uporaba strojev
- …
Ob soočenju s temi omejitvami se telo sicer prilagodi, a so delavci prisiljeni sprejeti neudobne ali celo boleče delovne položaje, zlasti ker proizvodnih strojev ni mogoče spreminjati in prilagoditi tako enostavno kot na primer pisarne na terciarnem delovnem mestu.
Neudobnim držam se lahko izognemo z vgradnjo ergonomskega materiala. Ko gre za skupne postaje, se mora ta oprema prilagoditi več morfologijam in uporabam (število nastavitev, amplitude, personalizacija), hkrati pa mora biti enostavno nastavljiva.
Kakšne so torej ergonomske rešitve v proizvodnih prostorih?
Prepoznamo lahko 3 vrste tehničnih rešitev za izboljšanje omejitev v proizvodnih prostorih:
- Rešitve, povezane z držo
- Ravnanje na delovnem mestu
- Osebna zaščitna oprema (PPE)
Tukaj predstavljamo zgolj rešitve, ki omogočajo omejevanje in posledično optimiziranje določenih biomehanskih omejitev in izboljšanje telesne drže operaterja/delavca. Seveda, pa bodo rešitve na tem mestu podkrepljene z načeli pravega ergonomskega in preventivnega pristopa (ki med drugim vključuje tudi vidike same organizacije dela, vodenja itd.)
Ergonomske rešitve postavljajo operaterje (delavce) v položaje, ki so namenjeni preprečevanju bolečin in tveganja za kostno-kostne bolezni, pa tudi zagotavljanju boljšega udobja pri delu in posledično boljše produktivnosti.
Delovne plošče spremenljive višine
Namestitev delovnih postaj in delovnih površin, s spremenljivo višino v delovno okolje, spodbuja pravilen položaj operaterja, razbremeni telo in omogoča menjavanje sedečih, stoječih ali sedeče-stoječih položajev pri izvajanju nalog, kot so na primer nadzorna dela. Na delovni postaji z več operaterji se delovna plošča prilagaja višini več uporabnikov z različnimi morfologijami.
Ergonomski stoli
Ergonomski stoli se lahko zaradi svojih številnih lastnosti (sedišče, mehanika, oblazinjenje, velikost podnožja, prisotnost naslonov za roke, trdnost itd.) odzovejo na številne težave v industrijskih okoljih.
Izboljšajte držo
Na primer, za vzdrževalca, ki dela na strojih v občutljivih položajih, kot je ležanje na hrbtu blizu tal z rokami v zraku, lahko ponudimo enega od naših ergonomskih sedežev z več položaji. Omogočajo vam, da se premikate, ne da bi morali vstati, hkrati pa ohranite hrbet v vodoravnem položaju vse do vratu, in tako razbremenite sklepe.
V primeru naloge, ki zahteva nagnjeno držo naprej, nekam nad delovno površino, kot je na primer drža laboratorijskega delavca pred mikroskopom ali drža varilca, lahko sedež s prsnico nudi dobro oporo in razbremeni hrbet in roke.
Na kontrolnih točkah z zaslonom in/ali računalnikom bodo klasične naslone za zadnjico zamenjali stoli za sedenje in stojo z večjo ledveno oporo. Bistvenega pomena je, da se sedež in naslonjalo lahko vrtita, saj tako preprečite, da bi upravljavec obračal prsi in tvegal bolečino ali poškodbo.
Za proizvodna opravila, ki se običajno izvajajo stoje, pri katerih so strokovnjaki pogosto nagnjeni k teptanju in bolečinam v hrbtu, vam uporaba sedeče-stoječega stola omogoča ohranjanje mobilnosti, hkrati pa zagotavlja oporo za hrbet.
Če je delovna površina visoka, kar pogosto velja za naloge, ki zahtevajo natančnost in spretnost (kot je varjenje), so na voljo posebni sedeži ali cilindri, ki dvignejo operaterja in zmanjšajo obremenitev na ramenih in hrbtu. V tem primeru bodo za zmanjšanje nevarnosti padca nameščena zavorna kolesa pod obremenitvijo. Na sedež je mogoče namestiti tudi krožno oporo za noge.
Prilagodite se delovnemu okolju in organizaciji
Na proizvodni liniji, kjer imamo problem s pomanjkanjem prostora (vozički, postaje z delovnim priborom, delovne postaje z računalnikom itd.) bo podstavek zmanjšane velikosti prihranil prostor in olajšal rokovanje s pripomočki/orodjem.
Prilagoditi je, na primer, mogoče tudi kolesca stola in sicer glede na talno oblogo. Na primer, v prostorih, ki jih redno čistimo z veliko vode in, kjer imamo kjerkoli na tleh položeno rešetko, bomo izbrali kolesa z večjim premerom.
Če je delovna postaja v so-uporabi večih delavcev, priporočamo stol z večimi nastavitvami, a moramo paziti, da je kljub temu za uporabo še vedno preprost in hiter, z malo vzvodi - takšen, da si ga lahko vsak uporabnik, brez izgube časa, prilagodi svoji morfologiji.
Enostavne rešitve obstajajo tudi, če delovne postaje (pulti, delovne mize) ni mogoče spreminjati, kar se v delovnih okolji pogosto zgodi. Na primer delavcu, ki ne more postaviti nog pod delovno postajo, ker ima le-ta predale, lahko ponudimo sedež s posebnim sedlom, ki mu bo omogočil, da se približa delovni postaji, se vzravna in tako omeji napetost v hrbet in ramena.
V nekaterih situacijah še vedno prednjači stoječa drža, na primer v okoljih, kjer so prisotne različne tekočine (masti, olja …). V tem primeru lahko ponudimo nedrseče in proti utrujajoče podloge, ki izboljšajo udobje v tej drži.
»Enostavne rešitve obstajajo, tudi če delovne postaje na prvi pogled ni mogoče spreminjati.«
Opore za roke
Če roke niso podprte z nasloni za roke sedeža, lahko namestite naslone za roke ali sisteme za pomoč pri gibanju zgornjih okončin.
Slednji lahko razbremenijo operaterja pri restriktivnih in natančnih opravilih, ki zahtevajo držanje rok v dolgotrajnem prisilnem položaju (vijačenje, poliranje, barvanje, kondicioniranje itd.), ki je značilen za več industrij (farmacevtski sektor, urarstvo, vzdrževanje, šivanje itd.).
Inšpekcije nadzora kakovosti pogosto zahtevajo zelo temeljit vizualni pregled. Del, ki ga preverjamo, mora biti v višini oči. V tem primeru naslon za roko učinkovito podpira roko in vam omogoča, da ostanete natančni brez občutka bolečin v zgornjih okončinah.
Akustične rešitve
Problem hrupa je v industrijskem okolju vseprisoten in v veliki meri zahteva uporabo posebne osebne zaščitne opreme. Odvisno od zahtevane stopnje znižanja hrupa, je mogoče ponuditi akustične rešitve, ki so enake tistim v pisarnah.
Materiali
Posebno skrb je potrebno nameniti tudi samim materialom, iz katerih je narejena ergonomska oprema. Ta faktor je potrebno obravnavati vnaprej in v skladu z omejitvami delovnega okolja.
Vzemimo primer operaterja, ki upravlja z elektronskimi komponentami. Tovrstne naloge zahtevajo omejitev elektrostatičnega naboja, zato je potrebno iskalcu ponuditi antistatično opremo v postavitvi same delovne postaje.
Če dejavnost, ki jo operater opravlja, zahteva uporabo topil, njegova delovna oprema oz. elementi njegove delovne postaje, pa imajo nameščena kolesa (sedež ali delovna postaja na kolesih), je potrebno razmisliti o izbiri ustreznih tekalnih površin, saj boste s tem preprečili tveganje, da se bodo kolesa stopila zaradi drsenja po topilih.
Nerjaveče jeklo lahko izpolni higienske zahteve v živilski industriji: ta material omejuje razvoj bakterij in omogoča pranje z večjimi količinami vode, saj omejuje obrabo opreme. Če pa je na delovni postaji veliko tveganje za brizganje različnih snovi ali je produkt procesa dela tudi umazanija, potem lahko izberemo PU prevleko, ki jo je enostavno očistiti.
Potrebno je tudi opozoriti, da v kolikor imate v vašem obratu poseben prostor, kjer veljajo najvišji standardi čistoče, potem so v tem prostoru dovoljeni zgolj stoli, ki izpolnjujejo posebne zahteve in standarde.
V nenehno uporabljenih okoljih proizvodnega obrata ali v okolij, kjer se nenehno opravlja delo, ali se nenehno gibljejo zaposleni, je priporočljivo izbrati robustno opremo z dolgo življenjsko dobo. Tovrstna zahteva glede robustnosti je prisotna, in smiselna, tudi v primeru delovnih mest z več operaterji (vsaj trije operaterji na enaki delovni postaji, vseh 7 dni v tednu).
Na področju proizvodnje ali v pripadajočih prostorih tovrstnih zgradb, se sama uvedba načrta za preprečevanje tveganja in implementacija tehničnih rešitev za izboljšanje splošne ergonomije, prevede v konkretne koristi za zdravje zaposlenih, pa tudi za organizacijo in poslovno produktivnost.
Ekipa Azergo.si vam je na voljo za vse zahteve glede ergonomske optimizacije vaše delovne postaje. Kontaktirajte nas in skupaj z nami optimizirajte vaše delovne prostore!